Lihtne suussulav sõstrakook

See kook on mu saksa sõprade lapsepõlvevärk: Schmandkuchen ehk paksu ja rasvarikka (30%) taluhapukoorega (kes nõukaajast pärit, mäletab ehk hapukoort, mis oli hästi paks ja seisis töölissöökla teeklaasides ja kuhu muna salaja sisse kasteti) tehtud sõstrakook. See on mõnus hapukas suutäis pärastlõunase tee kõrvale just neile maiasmokkadele, kes magusaid kooke eriti ei hinda. Eesti analoog võiks Schmandile olla ilmselt kas taluhapukoor (nt Nopri) või siis Saaremaa Smetana – viimane muide on tehtud kuumutamiskindel, mis tähendab, et näiteks kasmete puhul pole tarvis karta koore tükkiminekut.

Mina tegin kooki punaste sõstardega, ent olen enam kui kindel, et seda saab teha ka muude marjadega. Tegemist on õhukese plaadikoogiga.

IMG_9238

Niisiis: lihtne suussulav sõstrakook

Ahjuplaaditäis

Taigen:

350 gr jahu

150 gr suhkrut

200 gr külma võid

Näpuotsatäis soola

Rikkalik sorts kardemoni

Täidis:

300 gr punaseid sõstraid

4 keskmise suurusega muna

200 gr 35% vahukoort

200 gr vähemalt 30% hapukoort

2 kuhjaga spl tuhksuhkrut

Näpuotsaga vaniljet (soovi korral)

Valmistamine:

Sega jahu, suhkur, sool ja kardemon, näpi sisse külm või ja vormi ühtlaseks vorstijupikujuliseks taignatoruks. Mässi see toidukilesse ja torka umbes pooleks tunniks külmkappi. Pese punased sõtrad, eemalda varred, puhasta korralikult.

Seejärel valmista täidis: mina vahustasin tuhksuhkru kergelt vahukoorega, lisasin hapukoore, vanilje ja munad, vispeldasin kergelt läbi. Võta taigen külmkapist ja rulli ühtlase õhukese kihina ahjuplaadile, võid kahvliga põhja augud torgata, et taigen korralikult küpseks. Raputa põhjale punased sõstrad, siis vala peale täidis. Eelsoojenda praeahi 180 kraadini, küpseta ahjus u 35 min, kuni kook on kõikjalt kenasti kuldpruun. Lase jahtuda ning kui kook korralikult jahtunud, keeda kõrvale näiteks nurmenukuteed ja kuku nosima!

Mõnusat koogisöömist!

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s