Oluline põhjus, miks pojengid võiksid olla su aias ja toas

Pojengide kasvatamiseks ja tuppatoomiseks on kaks olulist põhjust: nende välimus ja tähendus. Remondihullu meelest on pojengid üldse kõige kaunimad õied, mida tuppa ja tuua ja nii arvab ka uus briti printsess Meghan Markle – pojengid on ka tema lemmiklilled!

Pojeng Remondihullu aias

Kas tead, millist tähendust pojengile omistatakse? Pojeng tähistab ilu, armastust ja rikkust, aga ka austust. Kõige romantilisemad on roosad pojengid, au sümboliks peetakse tumepunaseid. Hiina kultuuris on pojengidel eriline roll: need pole mitte ainult austusväärsel kohal sümboolikas, vaid ka pojengi nimi hiina keeles kõlab tõlkes “kõige kaunim”. Kui need mitmekihilised hurmavad õied saaks kõnelda, ütleksid nad: austa ennast ja teisi, suhtu kõigesse ümbritsevasse lugupidamisega, loo enda ümber ilu ning püüa maailma armastuse läbi paremaks muuta.

Kuidas pojengi koduaias kasvatada?

Meie imepisikeses koduaias oli see roosakaspunane pojeng esimene elanik, kes majaseina varjus oma õisi ilmutas. Eelmistest elanikest jäänud, tundus ta veidi kehvake, pealegi jäi ta uuele terrassile ette. Raske südamega võtsime ette plaani ta teise serva tõsta, kus paistaks päike, aga ka vahemüüri kerge vari ta peale ulatuks.

Kaevasime sügavalt juurdunud pojengikese väga ettevaatlikult üles ja viisime uude kasvukohta (ikka arvestades, et oleks vähemalt 50cm sügavune istutusauk). Panime mulda, kastsime korralikult ja lootsime pöidlaid pihkudesse surudes, et ta seal kenasti kohaneb. Ja nii oligi! Pojengipõõsas, mis varem oli üsnagi kidunud, sirutus pärast ümberistutust igasse ilmakaarde ja on suurem ning lopsakam kui varem.

Üldiselt öeldaksegi, et pojeng on tegelikult väga vähenõudlik, tahab võimalikult päikeselist või äärmisel juhul poolvarjus kasvukohta, kohe üldse ei meeldi talle liigniiskus (korralikult kasta tuleb, aga on väga oluline, et liigne vesi saaks ära voolata) ja viljakas savimuld, nagu meie aias, sobib talle hästi. Varakevadel (aprillis nt) soovtatakse neid ka väetada, eriti vajavad pojengid lämmastikku ja kaaliumi. Ja toestada tuleks neid ka – meie ostsime aiapoest sellised metallist rohelised poolkaared, mida otsapidi pinnasesse surutakse. Nii et ilu ja jõukus on õues loodetavasti ka järgmisel suvel:)

Kuidas pojeng sipelgatest vabastada?

Minu pojengikese nuhtluseks on sipelgad, kes õite pungumise hetkel neist magusat nestet noolivad. Üldisel polekski mul sipelgate vastu pidagi, aga ühel hetkel lihtsalt pojengipõõsas kubises neist ja otsustasin, et ega see muiduleivasööjate rohkus mu taimekesele kasuks küll enam tulla ei saa.

Sipelgate vastu peaks aitama:

  • kohvipuru puiste, kohvipaksuga ülevalamine
  • tuhaga või tubakaveega uhamine (mina leotasin pakitäie piibutubakat öö läbi väikeses ämbris vees ja panin pritsipudelisse)
  • kaneeli ja cayenne’i pipra puistamine
  • seebiveega ülevalamine (näiteks 1 osa nõudepesuvahendit ja 3 osa vett pritsipudelisse)
  • intensiivselt lõhnavate taimede, näiteks mündi istutamine pojengi lähedusse

Pean ütlema, et katsetasin pojengidel tubakavett ja kaneeli puistet, aga istutasin ka seinaveere münti täis. Ühel hetkel oli plats sipelgatest igatahes puhas ja lisaks on nüüd mojito tegemine kah muretu. Pojeng õitses nagu miska.

pojeng_vaasis

Kuidas tuppa tuua?

Üldiselt soovitatakse pojenge tuppa tuua veel nuppudena, siis avanevad õied vaasis (kes sipelgaid kardab, võib enne õues õisi kergelt raputada või korraks vette kasta). Küsisin nõu ka oma suurelt sõbralt, Eesti tippfloristilt Heitilt (www.flowerpower.ee), tema soovitas vaasi täita sooja ja värske kraaniveega – just kuumemas vees pidid õies ilusti avanema! Ja muidugi on ta juba varem südamele pannud, et vett tuleb vaasis korrapäraselt vahetada, kui tahad, et lõikelilled kaunid püsiks.

 

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s